جستحو بر اساس نام آزمایش

جستجوی آزمایشات 
آخرین اخبار
پیامهای بهداشتی
 

راهنمای داشتن شرایط ناشتا

1- برای ناشتایی صبحگاهی، از شب قبل یک شام معمولی بخورید و صبح روز بعد برای انجام آزمایش، ناشتا (بدون صرف صبحانه) به آزمایشگاه مراجعه نمایید.

2- از نوشیدن آب میوه، چای و قهوه در طول مدت ناشتایی خودداری کنید. نوشیدن آب بلا مانع است، مگر آنکه محدودیت در مصرف آب توسط پزشک تذکر داده شده باشد.

3- برای آزمایش‌هایی مانند آزمایش قند به حداقل 8 ساعت و آزمایش چربی و کلسترول به 10 تا 12 ساعت ناشتایی نیاز است. در کودکان زیر 3 سال برای آزمایش‌های فوق به مدت ناشتایی کمتری (در حدود 4-3 ساعت) نیاز است.

4- در طول مدت ناشتایی از مصرف دخانیات، جویدن آدامس، تمرین بدنی و ورزش پرهیز نمایید. این موارد ممکن است منجر به تحریک سیستم گوارش و عضلانی و تغییر در نتایج آزمایش شوند.

زمان لازم برای ناشتا بودن برای آزمایشات مختلف متفاوت است .زمان لازم برای آزمایش چربیهای خون 14 ساعت ، برای قند خون ناشتا 12 ساعت و برای آزمایشهایی مانند اوره ، آنزیم های کبدی ،آهن سرم ، هورمونهایی مانند ,ACTH,GH,PTHC-Peptid,GammaGT ، آلدوسترون ،کلسی تونین ، انسولین ساعت در نظر گرفته نشده اما توصیه شده همان 12 ساعت رعایت شود . برخی هورمونها با نظر پزشک باید در سر ساعت مشخصی انجام شود مانند کورتیزول که ساعت 8 صبح یا 4 یا 5 بعدازظهرنمونه گیری انجام می شود و یا پرولاکتین که بسته به نظر پزشک در ساعتها و فواصل زمانی خاصی نمونه گیری میگردد زیرا مقادیر برخی هورمونها درطول روز متفاوت است و به اصطلاح سیکل سیرکادین دارد . اندازه گیری برخی از هورمونها در روزهای مشخصی از ماه بسته به دوره عادت ماهانه بانوان با نظر پزشک نمونه گیری میشود مانند هورمونهای جنسی که مقادیر آنها در طول روزهای ماه متفاوت است . اندازه گیری برخی عناصر خونی در طول حالات مختلف فیزیولژیکی مختلف مانند حاملگی متفاوت است .بنابراین بهتر است آزمایشگاه را از تمام حالات مختلف فیزیولژیک آگاه کرد.

 

 
سازمان های طرف قرارداد
 
بیمه البرز
آتیه سازان حافظ
بانک صادرات
بانک صنعت و معدن
بانک کشاورزی
بانک مرکزی
بانک ملت
بانک ملی
بیمه ایران
بیمه پارسیان
بیمه تامین اجتماعی
بیمه تجارت نو
بیمه دانا
بیمه دی
بیمه سردفتران و دفتریاران
بیمه سینا
بیمه شهرداری
بیمه معلم
بیمه میهن
بیمه نیروهای مسلح
بیمه آرمان
بیمه آسیا
بانک تجارت
بانک سپه